2013-07-23

Relacja z drugiego dnia Mistrzostw Polski

Maciej Jałoszyński/pzla.pl

Wielu kibiców przybyło dziś na toruński stadion dopingować najlepszych lekkoatletów podczas drugiego dnia 89. Mistrzostw Polski. Widzowie zgromadzeni na stadionie im. Grzegorza Duneckiego byli świadkami prawdziwie emocjonującej sportowej walki.

Rano w Toruniu na trasę chodu na 20 kilometrów wyruszyli najlepsi polscy chodziarze. Zawodnicy rywalizowali na trasie zlokalizowanej w pobliżu stadionu oraz budowanej hali sportowo-widowiskowej. Przy świecącym słońcu chodziarze walczyli dzielnie o medale mistrzostw kraju. Ostatecznie na podium 89. Mistrzostw Polski stanęły Agnieszka Dygacz (1:30:58), Katarzyna Kwoka (1:33:03) i Paulina Buziak (1:33:39) oraz wśród mężczyzn Artur  Brzozowski (1:22:16, rekord życiowy), Łukasz Nowak (1:22:42) i Dawid Tomala (1:23:18).

Pierwszą konkurencją popołudniowej sesji zawodów był finał rzutu młotem mężczyzn. Złoty medal wywalczył Szymon Ziółkowski. Zawodnik AZSu Poznań zaliczył udaną serię, a w najdalszym rzucie uzyskał rezultat 77.74. Dla podopiecznego trenera Grzegorza Nowaka to 14 złoty medal w karierze jego startów w krajowym czempionacie seniorów. Poprzednio na najwyższym stopniu mistrzostw Polski Ziółkowski stanął w 2011 roku w Bydgoszczy. Srebro wywalczył bardzo dobrze prezentujący się w tym sezonie Wojciech Nowicki, który w najlepszej próbie posłał młot na odległość 75.64 (podopieczny Malwiny Sobierajskiej miał w Toruniu bardzo wyrównaną serię). Zawodnik Podlasia Białystok dotychczas zdobył dwa brązowe krążki mistrzostw kraju (2011, 2012). Brąz wywalczył lider krajowych tabel Paweł Fajdek, który w Toruniu zaliczył 75.22. Warto dodać, że najlepsze rezultaty wszyscy medaliści uzyskali w ostatnich rzutach. Ziółkowski zdobywając 14 złoto mistrzostw kraju wysunął się na drugą pozycję w klasyfikacji medalowej all-time mistrzostw Polski – oprócz naszego mistrza olimpijskiego z Sydney 14 razy na najwyższym stopniu podium mistrzostw kraju stawali inni wybitni miotacze kulomiot Władysław Komar i oszczepnik Janusz Sidło (15 tytułów mistrzowski ma Robert Korzeniowski).

Pierwszym finałem rozegranym na toruńskiej bieżni był bieg na 400 metrów przez płotki kobiet. Na ostatniej prostej dużą przewagę nad rywalkami miały Joanny Linkiewicz i Banach. Ostatecznie złoty medal zdobyła ta pierwsza zawodniczka z czasem 56.86, a srebro wywalczyła Banach z rezultatem 57.38. Trzecia linię mety przekroczyła Emilia Ankiewicz, której zmierzono czas 58.03 Dla wszystkich zawodniczek to pierwsze medale w karierze podczas mistrzostw kraju.

Mistrzem Polski w biegu na dystansie 400 metrów przez płotki z czasem 51.40 został Damian Krupa., dla którego to pierwszy w karierze medal seniorskiego czempionatu. Po pięknej walce pokonał on Rafała Ostrowskiego (51.82), który zdobył czwarty w karierze srebrny medal mistrzostw Polski seniorów  i Jakuba Smolińskiego (51.86).

Najlepszą oszczepniczką mistrzostw Polski została Barbara Madejczyk. Rekordzistka Polski uzyskała wynik 57.69 i po siedmiu latach ponownie zdobyła złoty medal. Zawodniczka Jantara Ustka pokonała broniącą tytułu, podopieczną Piotra Bielczyka, Magdalenę Czenską (54.09) i Urszulę Jakimowicz (53.37). Do walki o medale włączyły się także Marta Kąkol i Agnieszka Lewandowska.

W biegu rozstawnym 4 x 100 metrów kobiet złotego medalu z Bielska-Białej nie udało się obronić paniom z AZS-AWFiS Gdańsk, które w Toruniu zdobyły brąz. Mistrzowski tytuł powędrował dziś do zawodniczek  klubu UKS 19 Bojary Białystok – czas ekipy ze stolicy województwa podlaskiego to 45.51. Skład mistrzyń Polski: Ayla Kisiel, Magda Malinowska, Klaudia Konopko, Katarzyna Sokólska.  Srebrny medal dla sztafety  AZS-AWF Wrocław (45.92), a brąz dla AWFiSu Gdańsk (46.15).

Wśród mężczyzn ubiegłoroczni mistrzostwie kraju – zespół Podlasia Białystok – obronili złoty medal. Na podium zespół Podlasia poprowadził po walecznym finiszu Kamil Kryński. Czas mistrzowskiej ekipy to 40.17. Skład mistrzów kraju: Grzegorz Kossakowski, Kamil Bijowski, Damian Czykier i Kamil Kryński.  Srebrny medal dla sztafety AZS-AWF Biała Podlaska, która wygrała pierwszą serię z czasem 40.99, a brąz dla MKLu Szczecin (41.01).

Mistrzynią Polski w biegu na 400 metrów , po pięknej walce z Małgorzatą Hołub na ostatnich metrach, została brązowa medalistka mistrzostw Europy do lat 23 Justyna Święty. Podopieczna trenera Aleksandra Matusińskiego uzyskała w Toruniu czas 53.06 i pokonała Hołub, która uzyskała rezultat 53.34 i Igę Baumgart (53.67). Bez medalu (na czwartym miejscu) udział w zawodach zakończyła mistrzyni Polski  z lat 2009-2012 Agata Bednarek.

Na dystansie jednego okrążenia najlepszym Polakiem został ponownie Marcin Marciniszyn. Zawodnik Śląska Wrocław z czasem 45.98 wywalczył swój siódmy złoty medal mistrzostw Polski seniorów w biegu na 400 metrów. Brązowy medalista mistrzostw świata z Osaki w biegu rozstawnym jest wraz z Gerardem Machem liderem klasyfikacji medalowej mistrzostw Polski w biegu na 400 metrów (7-3-0). Srebro zdobył dziś  Kacper Kozłowski (46.01), a brąz Łukasz Krawczuk (46.13). Różnica między mistrzem i wicemistrzem Polski jest najmniejsza w historii krajowego czempionatu (podobnie było w 1986 i 2006 roku).

W biegu na 800 metrów przez większość dystansu prowadziła Joanna Jóźwik. Ostatecznie zawodniczkę AZSu- AWFu Warszawa wyprzedziły Angelika Cichocka i Anna Rostkowska, które na ostatnich metrach stoczyły pasjonującą walkę o złoty medal. Podobnie jak przed rokiem w Bielsku-Białej mistrzynią Polski została Angelika Cichocka (2:03.26). Srebrny medal wywalczyła powracająca w tym sezonie do sportu po przerwie macierzyńskiej Anna Rostkowska z czasem 2:03.34, a brąz zdobyła Joanna Jóźwik (2:03.76).

Wśród mężczyzn, pod nieobecność zmagającego się z niegroźnym urazem Adama Kszczota, piękną sportową walkę o medale w biegu na 800 metrów stoczyli na ostatniej prostej Artur Kuciapski, Kamil Gurdak i Sebastian Smoliński. Pierwszy linię mety przekroczył Artur Kuciapski z czasem 1:49.98, drugi był Kamil Gurdak (1:50.06), a trzeci – podobnie jak przed rokiem w Bielsku-Białej – Sebastian Smoliński (1:50.24). Prowadzący po pierwszym okrążeniu Arkadiusz Wiśniewski ostatecznie zajął siódmą lokatę.

W biegach eliminacyjnych na 200 metrów swoje serie wygrały Marika Popowicz z czasem 23.35 oraz Weronika Wedler z rezultatem 23.47. W rywalizacji mężczyzn w pierwszym biegu zwyciężył Robert Kubaczyk (21.05, taki sam czas zmierzono drugiemu na mecie Adamowi Pawłowskiemu), w drugiej serii najlepszy był Artur Zaczek (21.00), a w trzecim biegu wygrał  mistrz Europy do lat 23 na tym dystansie Karol Zalewski (20.93). Finały biegów na 200 metrów jutro tuż po godzinie 17.

Rekordzistka Polski w skoku wzwyż Kamila Stepaniuk musiała dziś uznać wyższość Justyny Kasprzyckiej i Urszuli Gardzielewskiej. Zawodniczka Podlasia Białystok wywalczyła brązowy medal z rezultatem 1.89 (trzy zrzutki na 1.92). Mistrzynią kraju została Justyna Kasprzycka, która w pierwszej próbie pokonała poprzeczkę zawieszoną na wysokości 1.92 i była bliska pokonania 1.96 (po pierwszej próbie na tej wysokości zrezygnowała z dalszych skoków). Srebrny medal z rezultatem 1.89 zdobyła Urszula Gardzielewska. Kasprzycka dotychczas w mistrzostwach Polski seniorów zdobyła jeden brązowy medal (Bydgoszcz 2009).

Najwszechstronniejszymi lekkoatletami toruńskich mistrzostw zostali wśród kobiet Agnieszka Borowska (5481 pkt.) przed Karoliną Kędzią (5401 pkt.) i Edytą Kulmaczewską (5182 pkt.) i wśród mężczyzn  Marcin Przybył (7241 pkt.) przed Mateuszem Chmielińskim (7119 pkt.) i Szymonem Czapiewskim (7102 pkt.).

W trakcie trwania zawodów odbyła się ceremonia pożegnania zawodników kończących w ostatnim czasie kariery sportowe. Dziękując za lata godnego bronienia barw narodowych pamiątkowe dyplomy i statuetki aniołów oraz vouchery na pobyt w hotelu w Kołobrzegu  wręczyli naszym wybitnym reprezentantom prezes PZLA Jerzy Skucha, członki Rady IAAF Irena Szewińska, prezydent Torunia Michał Zaleski oraz rekordzista Polski w rzucie oszczepem Dariusz Trafas. Na stadionie w Grodzie Kopernika  uhonorowano Lidię Chojecką, Annę Jakubczak, Annę Jesień oraz Marcina Nowaka i Marcina Jędrusińskiego.

Krzysztof Wolsztyński z rąk siedmiokrotnej medalistki olimpijskiej Ireny Szewińskiej odebrał statuetkę przyznaną mu przez European Athletics podczas Kongresu w Skopju. Prezes K-PZLA  podziękował wszystkim bez których nie byłoby sukcesów lekkoatletycznych imprez na Kujawach i Pomorzu.